Zdrowe i komfortowe życie na nowych podpoznańskich osiedlach – epoznan.pl

Jakość powietrza nad Poznaniem staje się coraz gorsza, co wpływa na zdrowie i życie szczególnie osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży. Czy sama przeprowadzka poza miasto wystarczy, by uchronić się przed chorobami wywołanymi emisją szkodliwych substancji?

Dom poza miastem to marzenie każdego, kto chce codziennie wdychać świeże powietrze, spacerując z psem po okolicy. Niestety przeprowadzka z dala od miasta nie zawsze oznacza ucieczkę od zanieczyszczeń.

Jeżeli ktoś w sąsiedztwie ogrzewa swój dom opałem niskiej jakości (np. miałem, plastikowymi butelkami, zużytymi oponami), wówczas można zapomnieć o rześkim, zdrowym powietrzu. Aby ustrzec się przed trującym dymem, najlepiej jest wybrać swoje miejsce zamieszkania na nowych osiedlach budowanych przez Gephouse Development, np. na osiedlu Leśnym lub Lubczykowym w Palędziu, osiedlu Parterowym w Gołuskach lub osiedlu Nowy Dopiewiec w Dopiewcu, czyli na osiedlach domów ogrzewanych gazowo. Jest to najbardziej ekologiczne, niskoemisyjne źródło ciepła, uważane za jedno z podstawowych narzędzi do walki ze smogiem.

Innym sposobem na ograniczenie zanieczyszczeń w powietrzu jest zmiana środka transportu. Chcąc zamieszkać poza miastem i oddychać pełną piersią, warto przesiąść się z samochodu osobowego na pociąg czy autobus. Brzmi nierealnie? Wszystko zależy od okolicznej infrastruktury. Już w marcu 2018 roku w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej zostaną uruchomione 23 pary dodatkowych pociągów na 4 liniach, które będą zatrzymywać się w Palędziu i w Dopiewie. Znajdują się tam wspomniane już ekologiczne osiedla – Nowy Dopiewiec, Osiedle Leśne, ale też Osiedle Parterowe na pograniczu Palędzia i Gołusek czy Osiedle Lubczykowe. Ponadto mieszkańcy osiedli mają do dyspozycji 4 linie autobusowe. Natomiast ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na podróżowanie transportem publicznym, mogą korzystać z zachodniej obwodnicy Poznania oraz z węzła autostrady A2 w Gołuskach.

Wyprowadzając się na tereny pozamiejskie i chcąc cieszyć się zdrowiem, trzeba mieć na uwadze zarówno lokalizację, jak również budownictwo. Gephouse Development łączy te dwie zależności i oddaje do użytku domy jedno- i wielorodzinne, całe kompleksy lub miniosiedla dla osób ceniących ekologiczne rozwiązania. To wszystko po to, by mieszkańcy osiedli powstałych w Dopiewcu, Palędziu, Gołuskach, Radzynach czy Szamotułach mogli wdychać świeże powietrze, wychodzić na długie spacery i nie martwić się o jakość powietrza w swoim miejscu zamieszkania.

Artykuł z portalu epoznan.pl (Środa, 7.03.2018 r.)