Polisa na wszelkie wypadki

Jesteście już niemal zdecydowani na mieszkanie z ogródkiem pod Poznaniem albo bliscy podpisania umowy na zakup jednego z domów blisko Poznania? W takim razie najwyższy czas zastanowić się nad wyborem ubezpieczenia waszego nowego lokum.

Sama liczba firm ubezpieczeniowych może przyprawić o zawroty głowy. A ich oferta – o jej ból. Jak wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie? Na pewno nie w sposób najczęściej stosowany, czyli porównując jedynie kwotę ubezpieczenia i wysokość składki, bo różnice w zapisach umownych mogą być bardzo istotne, a realne zabezpieczenie – niezadowalające. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę?

Na pewno na to, czy suma ubezpieczenia ustalana jest na podstawie wartości rzeczywistej ubezpieczanego mienia, czy odtworzeniowej. W pierwszym przypadku bierze się pod uwagę realną wartość mienia w chwili jego zniszczenia czy kradzieży. W drugim – kwotę niezbędną do odtworzenia tego mienia w podobnym standardzie. Dlatego dla właściciela mieszkania na osiedlu Dąbrówka, wybudowanego przez Gephouse, wartość rzeczywista i odtworzeniowa byłyby dziś takie same, bo domy w Dąbrówce przez nas wzniesione są nowe. Ale już dla wielu innych domów pod Poznaniem, wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, wartość rzeczywista byłaby zdecydowanie niższa. Ubezpieczyciele stosują to rozróżnienie (choć nie wszyscy) zarówno w stosunku do stałych elementów, jak i ruchomości.

Drugi kluczowy element umowy ubezpieczenia to sytuacje, w których będzie wam przysługiwać odszkodowanie. Tę część zapisów umownych trzeba przeczytać bardzo uważnie, a najlepiej przeanalizować ją z prawnikiem. Zdarza się bowiem, że polisa przewiduje ubezpieczenie od ognia i zalania, ale już nie od wichury czy trąby powietrznej. A przecież w ostatnich latach zdarzały się takie przypadki – wprawdzie nie dotknęły domów pod Poznaniem, tylko w innych regionach kraju, ale to nic nie znaczy…

Zdarza się też, że umowa zapewnia naszemu mieniu ochronę na wypadek zdarzeń losowych, ale nie chroni przed skutkami włamania i rabunku albo innych działań osób trzecich. A jeśli zapewnia, to pod określonymi warunkami, np. zamontowania drzwi antywłamaniowych i trzech zamków oraz rolet zewnętrznych – a to wymaga dodatkowych nakładów, bo np. domy w Dąbrówce i innych miejscowościach, wznoszone przez Gephouse, nie mają takiego wyposażenia w standardzie.

Warto też wziąć pod uwagę, że i wam samym może zdarzyć się choćby zapomnieć wyłączyć żelazko albo zakręcić cieknący kran, że wasza pralka może się zepsuć i zniszczyć sufit sąsiadowi piętro niżej. Czy polisa przewiduje wypłatę ubezpieczenia także w takich sytuacjach, czy też będziecie musieli pokryć takie szkody z własnej kieszeni.

Oczywiście im szerszy zakres ubezpieczenia, tym wyższa składka. Do was należy wybór, jak duże ryzyko jesteście gotowi ponosić.

fot. Jack Moreh, FreeRangeStock